top of page

PROGRAM WYBORCZY

1. Wysokie bezrobocie i wyludnianie się miasta

Jest to główny i największy problem. Utrzymujące się przez ostatnie lata bezrobocie na poziomie 30% na terenie miasta i gminy spowodowało, że liczba mieszkańców drastycznie spadła. Według ostatnich danych, w Lidzbarku obecnie jest zameldowanych około 8200 mieszkańców, natomiast rzeczywista liczba osób które tu mieszkają wynosi około 7000! Brak miejsc pracy spowodował migrację młodych zagranicę lub do ościennych powiatów i miast wojewódzkich. Społeczeństwo Lidzbarka, to obecnie w ponad 60% procentach osoby powyżej 50 roku życia. Jeśli taki stan rzeczy utrzyma się przez kolejne kilka lat - Lidzbark będzie miastem emerytów i rencistów.

 

1. Utworzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla terenów należących do ANR, znajdujących się przy obwodnicy oraz w obrębie Wlewska spowoduje, że tereny te zostaną zarezerwowane wyłącznie pod inwestycje. Mogą to być tereny niezwykle atrakcyjne dla inwestorów, ponieważ znajdują się przy drodze wojewódzkiej oraz pomiędzy dwoma parkami krajobrazowymi (2016-2017)

2. Wyznaczenie w Urzędzie Miasta i Gminy w Lidzbarku osoby odpowiedzialnej za kontakt z potencjalnymi inwestorami oraz kontakt z firmami, które działają na lokalnym rynku (2016)

3. Utworzenie inkubatora przedsiębiorczości – miejsca, które pozwala prowadzić pierwszą działalność gospodarczą bez opłacania składek na ZUS, dając tym samym wsparcie księgowe i prawne (2016)
4. Wykup terenów w obrębie Wlewska i obwodnicy od Agencji Nieruchomości Rolnej

5. Uzbrojenie tych terenów w media (2017-2019)
6. Przygotowanie atrakcyjnej oferty inwestycyjnej w kilku językach
7. Ściągnięcie inwestorów terenem za 1zł i umorzonym podatkiem. Udział w zagranicznych targach dla inwestorów (2019-2020).

2. Brak całodobowej opieki lekarskiej, niski standard życia i ubożejące społeczeństwo

Brak całodobowego dostępu do służby zdrowia, szczególnie w sezonie letnim – może powodować narażanie zdrowia lub nawet życia. Jest to istotny problem. Szczególnie, że trwający obecnie remont drogi Lidzbark-Działdowo wydłuża przyjazd karetki pogotowia. Ubożejące społeczeństwo nie można obciążać rosnącym co roku podatkiem. Reorganizacja oświaty i jedne z najwyższych podatków w okolicy, które powodują wśród społeczeństwa „marazm”. W Lidzbarku powinno żyć się lepiej i przyjemniej.

 

1. Przywrócenie 24h ambulatorium (2016)
2. Zamrożenie, czyli utrzymanie na tym samym poziomie wszystkich podatków na okres 4 lat (od 2016 roku)

3. Gwarancja utrzymania obecnych szkół

4. Sfinansowanie z pensji burmistrza oraz prowadzenie stypendiów dla uzdolnionych dzieci i młodzieży. Zakup podręczników do bibliotek szkolnych, które byłby wypożyczane kolejnym rocznikom (2016-2017)

5. Aktywacja domu kultury i MOSiR'u o nowe sekcje (język angielski, sztuki walki, balet, koszykówka, lekkoatletyka itp) (2015)

6. Wprowadzenie budżetu społecznego oraz konsultacji społecznych. To mieszkańcy powinni decydować – jakie inwestycje powinny być realizowane (2016-2017)
7. Bezpłatny internet wifi na terenie Lidzbarka (2016)

8. Bezpłatny biuletyn dla mieszkańców oraz lokalna telewizja internetowa – każdy ma prawo do informacji (2015-2016)
9. Niezależne porady prawne udzielane w urzędzie przez studentów prawa ostatniego roku (2016-2017)

10. Powołanie Rady Seniorów oraz Młodzieżowej Rady Miasta i Gminy. Trzeba czerpać z wiedzy osób doświadczonych, które są już w wieku emerytalnym. Natomiast zaangażowanie w politykę młodzieży pozwoli na przekazanie władzy za 10 lat kolejnemu młodemu pokoleniu (2016-2017)

 

 

 

 

 

 

Oprócz jeziora i promenady Lidzbark nie ma nic więcej do zaoferowania turystom. Nie jesteśmy w stanie konkurować z pobliską Iławą czy Ostródą. Miasto musi tętnic życiem w sezonie letnim. Tymczasem brakuję punktów gastronomicznych nad jeziorem i atrakcji. Także baza noclegowa powinna się rozbudować o ekskluzywne hotele.

 

1. Przeprowadzenie kampanii wizerunkowej i promocyjnej miasta (2015)

2. Dzierżawa terenów przy promenadzie na punkty gastronomiczne (2015)

3. Wprowadzenie nowych imprez plenerowych oraz przywrócenie tych z których zrezygnowano (2015-2016)

4. Utworzenie promenady nad rzeką Wel, pomiędzy ul. Działdowską a Poświętną (2016-2017)

5. Utworzenie portowej części Lidzbarka, na tzw. „wyspie” (pomosty, żaglówki) (2017-2018)

6. Utrzymanie obecnej estetyki miasta i gminy

7. Utworzenie wypożyczalni rowerów za symboliczne 1zł (przy biurze promocji oraz na plaży miejskiej) (2016)

8. Budowa skateparku nad małym jeziorkiem (2016)

9. Aktywacja sportów zimowych – trasa do narciarstwa biegowego wokół jeziora lidzbarskiego oraz budowa lodowiska miejskiego (2016-2017)

10. Reaktywacja lotniczego Lidzbarka: utworzenie muzeum oraz lotniska w Ciborzu (2017-2018)

 

 

Uwagi do programu


Biorąc pod uwagę wyżej wymienione rozwiązania należy pamiętać, że:

1. Według sprawozdania o stanie zobowiązań tytułów dłużnych oraz poręczeń i gwarancji, Urząd Miasta i Gminy w Lidzbarku, na dzień. 8.08.2014, jest zadłużony na kwotę ponad 6 mln zł.

2. Budżet na 2015 jest już skonstruowany. Zostanie uchwalony przez nową radę i burmistrza, jednak wprowadzenia w nim istotnych zmian będzie niemożliwe.

3. Brak atrakcji turystycznych, imprez plenerowych, punktów gastronomicznych i odpowiedniej promocji miasta

bottom of page